Saç Egzaması Hakkında

Saç egzaması genel olarak deri iltihabı olarak da adlandırılır. Deride olan egzama saç diplerinde de görülebilir. Saç egzaması aslında diğer egzamalara göre daha farklı özellikler göstermez. Bu nedenle saç egzaması hakkında söyleyeceklerimiz genel egzama belirtileridir. Egzamada ilk belirtiler genelde kepek ve döküntü şeklinde olur. Bunun dışında saçlarda yağlanma, kabuk döküntüleri, saç derisinin pullanması ve saç dökülmesi görülebilir.

Saç Egzaması Tedavi Edilmezse Belirtiler Artabilir

Saç egzaması hastalığını tedavi etmezseniz ileride daha ağır belirtiler görebilirsiniz. Bu belirtiler:

  • Derinin daha sert bir hale gelmesi ve deri tabakasının kalınlaşması
  • Saç derisi bölgesinde su toplanması
  • Yaralanmalar ve deri dökülmeleri
  • Egzamanın diğer bölgelere geçmesi

Saç egzaması günlük hayatta kişiyi rahatsız eder. Çünkü şiddetli kaşınma dışında saç tellerin tel tel düşmesi de psikolojik olarak rahatsız edici olabilir. Bulaşıcı olmaması her ne kadar rahatlatıcı olsa da saç diplerinde oluşan kepeklerin açık renk kıyafetlerinizin üzerine dökülmesi de görüntünüzü olumsuz etkileyebilir. Sizi rahatlatan ve kaşıntılarınızı dindiren tedavi yöntemlerini bir an önce uygulamanız gerekecektir.

Saç Egzamasına Etki Eden Nedenler Nelerdir?

Saç egzamasına neden olan sebepler aslında hala belirsizdir. Ancak yine de etki edebilecek bazı faktörleri söyleyebiliriz. Bunların başında da genetik faktörler gelmektedir. Saç egzaması hakkında söyleyebileceğimiz nedenlerden biri de aşırı yağlanma durumudur. Saç egzaması, saçların aşırı yağlanmasından sonra mantar miktarının artışına yol açabilir.

Stres, ruhsal etmenler ve kaygı bozuklukları da saç egzamasına neden olabilir. Çünkü bu egzama aslında bedenin kendisini savunma şeklidir. Bir savunma tepkisi olarak geliştirilen saç egzaması, uzun süren psikolojik rahatsızlıklarda etkisini daha uzun süre gösterebilir.

Doğal Ortamla Barışık Olmayan Uyaranlar da Egzamaya Neden Olabilir

Saç derisi doğal ortamdan da etkileneceği için bazı uyaranları da saymamız gerekir. Bunlar aşırı yağlanma ve kuru deri, aşırı terleme sorunu ve iklim değişiklikleri olabilir. Özellikle ani iklim değişikliklerinde saç egzaması daha fazla görülebilir.

Kimyasal içerikli şampuanlar kullanmak alerjik tepkimelere neden olabileceğinden kimi zaman saç egzamasına da sebep olabilir. Sedef hastalığı olanlarda ya da AIDS, Parkinson, astım gibi hastalıklarda da saç egzaması görülmektedir.

Saç Egzaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç egzamasına bazı doğal şampuanlar ve kremler iyi gelmektedir. Özellikle salisilik asit, selenyum ve ketolonazol içerikli şampuanlar saç egzamasına daha iyi gelecektir. Kömür katranlı kremlerde saç tahrişini azaltacaktır. Doğal tedavi olarak dilerseniz zencefil, çay ağacı bitkisinin yağını ve karakafes otunu kullanabilirsiniz.

Saç derisi ve saç telleri için bazı vitaminler de son derece önemlidir. H vitamini ve B7 vitamini saç diplerine ve derisine çok iyi gelir. Bazı besinlerde saç egzamasına iyi gelen etkenler vardır. Bunlar ekmek mayası, kuruyemiş, yumurta, ciğer, zencefil ve kurutulmuş maydanozdur.

Saç sağlığına ve saç diplerine yönelik temizleyici ürünler kullanmak önemlidir. Saç egzaması hakkında önerilen tedavilerden biri de çok sıcak duş almamaktır. Ayrıca saç derisini kurutan şampuanlardan uzak durmak önemlidir. Dumandan ve açık parfüm kokularından da uzak durmanız gerekir. Stres seviyesini kontrol altında tutmaya çalışın ve çok terledikten sonra mutlaka duş alın.

Related Posts:

Ayak Mantarı Hakkında Yazı

Ayak ve tırnak mantarı olarak da bilinen hastalık oldukça yaygın ...

Kudret Narı Yağı Cilde Faydaları

Birçok farklı kullanım şekli bulunmakla birlikte Kudret Narı Yağı cilde...

Yüz Bakımı Neden Önemli?

Cilt gün içinde pek çok çevresel faktöre maruz kaldığı için...

Vitalizma Süper Paket

#